piątek, 11 stycznia 2019
Zaczarowane Sirmione
Ten post będzie turystycznym wspomnieniem lata. Wybraliśmy się wtedy do małej miejscowości nad jeziorem Garda- Sirmione.
Zdecydowaliśmy się na odwiedzenie właśnie tego miasteczka, bo czyż nie wygląda jak z bajki?
Sirmione to miejscowość w prowincji Berscia w regionie Lombardia, którego historyczne centrum leży na półwyspie, który dzieli dolną część jeziora Garda.
Troszkę historii....
W Sirmione znaleziono ślady już z okresu neolitu. Miasto było ważnym ośrodkiem miejskim w czasach rzymskich. Znajduje się tutaj willa (a właściwie jej ruiny) słynnego poety Katullusa. Najstarsze części willi pochodzą z I w.p.n.e. W późniejszych wiekach przetoczyło się tutaj wiele bitew i wojen. A samo miasto przechodziło pod różne władze. W XIII w. rozpoczęła się budowa twierdzy, najprawdopodobniej na pozostałościach rzymskiej fortyfikacji. Funkcją zamku była kontrola obronna i portowa. Zamek Scaligero jest jednym z najbardziej kompletnych i najlepiej zachowanych zamków we Włoszech, a także bardzo rzadki przykład fortyfikacji jeziornych. Na jednym z boków zamku wybudowano stację dokującą, która niegdyś stanowiła miejsce schronienia dla floty Scaligera.(źródło- Wikipedia i zasłyszane na miejscu)
Oczywiście jak każdy zamek i ten musi mieć własną legendę. Podobnież na zamku mieszkali sobie spokojnie Ebengardo ze swoją ukochaną Arice. Pewnej burzliwej nocy poprosił o schronienie w zamku wenecki rycerz- Elalberto. Podczas kolacji tak mu się spodobała dziewczyna, że w nocy zakradł się do jej komnaty. Arice zaczęła krzyczeć, a rycerz aby ją uciszyć, dźgnął ją nożem. Na krzyki ukochanej przybiegł Ebengardo, który z kolei zabił rycerza. Legenda głosi, że nawet dziś w burzliwe noce można dojrzeć ducha Ebengardo snującą się po zamku w poszukiwaniu ukochanej Arice.
Nie mieliśmy okazji sprawdzić prawdziwości legendy. Byliśmy tam w słoneczny dzień...
Udaliśmy się więc na dalsze zwiedzanie pięknymi, wąskimi uliczkami miasteczka.
Sirmione obecnie żyje z turystyki. Także na każdym rogu można trafić na pyszną restaurację. Lub na lodziarnie z niesamowicie wielkie i pysznymi lodami!
Już od czasów renesansu było wiadomo, że przy brzegach Sirmione są źródła termalne. Jednak dopiero w 1889 r. nurek Procopio z Wenecji zszedł w głębiny jeziora aby je odkryć. Sprawa była nagłośniona przez ówczesne gazety, ponieważ oznaczała początek nowej ery dla miasta. Wkrótce zaczęły w Sirmione powstawać hotele z centrami SPA i wodą termalną.
Także jeśli ktoś wybiera się na kilka dni do Sirmione nad jeziorem Garda to warto skorzystać z oferty tych ośrodków. Przepięknie wyglądają baseny z wodą termalną z widokiem na jezioro i góry. My będąc tam tylko przez kilka godzin wybraliśmy zwiedzanie miasta i okolicy. Ale może, kiedyś... Tak pojechać, żeby skorzystać z kąpieli i powygrzewać się na słonku...
Tym razem jednak pospacerowaliśmy jeszcze zabytkowymi uliczkami. A na koniec udaliśmy się na długi spacer wzdłuż jeziora. Było bardzo dużo kaczuszek, które same wychodziły z wody do spacerowiczów, łakome kąsków które dostawały.
Muszę przyznać, że nawet bez skorzystania z basenów i wody termalnej, wyjazd był jak najbardziej relaksacyjny. W Sirmione panuje atmosfera relaksu. Jest dobre jedzonko. I bardzo dużo różnej trudności ścieżek do spacerowania. Także wyjazd uważam za jak najbardziej udany.
Napiszcie co Wy myślicie o Sirmione.? A może byliście? Jak Wam się podobało?
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Urokliwie i z legendą w tle.:*
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie miejsca i właśnie odkrywanie tych legend. Jakbym mogła to byśmy poczekali tam na jakiś burzliwy wieczór, aby sprawdzić czy snuje się tam ten duch w poszukiwaniu swojej ukochanej...
UsuńPiękne słowa i piękne zdjęcia, aż dusza się rwie do tych zaułków, bo mnie w sumie to morze i plaże nie kusza, ale klimat uliczek... Ciągnie!
OdpowiedzUsuńJa też nie przepadam za leżeniem bezczynnym na plaży (jeśli już to chociaż z książką). A odkrywanie tych malutkich włoskich miasteczek.... Za każdym zaułkiem coś nowego. Wszystko właściwie zabytkowe. Bardzo lubię. Chociaż jeszcze bardziej ciągnie mnie na górskie szlaki...
UsuńJezioro i obok takie góry to już niezła bajka, a co dopiero te wody w miasteczku i to całkiem urokliwym. To właśnie duży plus takich miejscowości, czy to we Włoszech, Szwajcarii czy Austrii - wszystko w zasięgu ręki i wzroku.
OdpowiedzUsuńDokładnie. Pamiętam mój pierwszy zachwyt jeszcze w San Benedetto, że mogłam moczyć nogi w morzu i patrzeć na góry jednocześnie.
UsuńLegendy dodają miejscom niesamowitego klimatu :) Piękne widoki :)
OdpowiedzUsuńTo prawda, widoki naprawdę piękne.
UsuńJak patrzę na te zdjęcia, to to miejsce wydaje się takie urocze. Chciałabym je kiedyś odwiedzić :)
OdpowiedzUsuńMoże się uda odwiedzić?! Życzę tego serdecznie, bo naprawdę warto.
UsuńSirmione wspominamy bardzo miło :) bardzo nam się tam podobalo i chętnie tam wrócimy :)
OdpowiedzUsuńZa każdym razem można takie miasteczka, jakby odkrywać na nowo. Pójść inną uliczką, dojrzeć inny budynek, być o innej porze roku...
UsuńWow, przepiękne zdjęcia. Cudowne miasto i ciekawa historia. :) Jezioro i góry, to moje ukochane połączenie. <3
OdpowiedzUsuńOj tak, też uwielbiam takie połączenie. Pięknie tam po prostu.
UsuńNie byłam, ale czuję się zachęcona. Zamek wygląda imponująco, aż chce się zobaczyc na własne oczy.
OdpowiedzUsuńMuszę napisać, że w rzeczywistości jest jeszcze bardziej imponujący niż to przekazują zdjęcia. Jeśli ktoś zajrzy w te rejony Włoch to naprawdę warto odwiedzić to miejsce.
UsuńWłochy fascynują mnie od dawna. Od kilku lat planuję wyprawę do koleżanki, która tam mieszka od wielu lat. Zawsze jednak coś stoi na drodze :(
OdpowiedzUsuńMiejsca, które pokazujesz bardzo boleśnie uświadamiają mi od ilu lat tam "jeżdżę" ;)))
To mam nadzieję, że wreszcie nadejdzie ten odpowiedni moment i przyjazd będzie możliwy!
UsuńAle tam cudnie! Zapisuje sobie Twój post do mojej włoskiej kolekcji inspiracji na wakacje w tym kraju 😊
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło. A miasteczko naprawdę warte odwiedzenia. Tyle historii i piękne widoki.
Usuń