Życie

wtorek, 1 września 2020

Zamek Malgrate

Tym razem to my tylko wyszliśmy z psem na spacer, a wyszło zwiedzanie zamku. Czasem i tak bywa. Z drugiej strony aż wstyd się przyznać, że od roku mieszkamy tak blisko, a jeszcze go nie zwiedziliśmy.

Na zamek można dojechać oczywiście samochodem. Jest parking zaraz przed bramą zamkową. My jednak poszliśmy spacerkiem. Od nas z domu to około 15 minut.

Zamek Malgrate to średniowieczna fortyfikacja, ale... No własnie, niektórzy historycy łączą powstanie zamku z wcześniej znajdującą się w pobliżu starożytną osadą Gragnana. 

Zamek Malgrate

Zamek należał do rodziny Malaspina. Po śmierci głowy rodu- markiza Noccolo I Malaspina, zamak w Malgrate dostał się jego synowi - Barnabo Malaspina. Pierwsze wzmianki o zamku są z roku 1351. Sam zamek zapewne istniał już wcześniej. Ale to właśnie dzięki Barnabo Malaspina na zamku rozpoczęto prace fortyfikacyjne. Umocniono i zamek i wioskę do niego przylegającą. Przez dwa i pół wieku zamek pozostawał w rękach rodziny Malaspina. Choć był to ciężki czas napięć i walki o wpływy w Lunigianie pomiędzy Księstwem Mediolanu a Republiką Florencji. W 1615 roku Cesare II mocno zadłużony i nie posiadając męskich potomków przekazał zamek w ręce mediolańskie. W roku 1641 zamek ponownie sprzedano tym razem szlacheckiej rodzinie Ariberti z Cremony. Rodzina Ariberti przekształciła zamek z fortecy wojennej w mieszczańską rezydencję. W XIX wieku zamek zaczął popadać w ruinę. Ogołocono go z całego majątku. Nie zachowało się nic z dawnego wyposażenia. Dziś zamek przeszedł na własność państwa. Dzięki funduszom i dawnym zapiskom został odrestaurowany.

Zamek rodziny Malaspina

Zamek Malgrate usytuowany jest na wzgórzu i góruje nad doliną rzeki Bagnone. Znajduje się też na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych Apeninów, Garfagnana i Cisa. Po przekroczeniu bramy do wioski wchodzimy na główny plac. Stąd schodami kamiennymi, które zastąpiły dawny zwodzony most, wchodzimy do zamku. Nad zamkiem króluje 25 metrowa wieża. Bardzo okazała i pięknie zachowana, niestety nie można jej zwiedzać. 

25 metrowa wieża(Malgrate)

Możemy za to przespacerować się chodnikami patrolowymi znajdującymi się na murach osłonowych ozdobionych blankami. Z góry rozpościera się niesamowity widok na okolicę. 

Widok z zamku Malgrate

Z tego miejsca widać także nasz dom. 

Zamek na pewno nie przedstawia już sobą dawnej świetności ze wspaniale wyposażonym wnętrzem. Jednak odczuwa się jego wielkość. Te mury , te widoki. Zachowała się także kapliczka wybudowana w 1642 roku na zlecenie Bartolomeo Ariberti.

Kapliczka na zamku Malgrate

Warto po zwiedzeniu zamku przejść się uliczkami wioski Malgrate. Wioska jest odrestaurowana i bardzo zadbana. A właściwie na każdym z murów domów można doszukać się dawnych elementów i ozdobień. 

Ozdoby na murach (Malgrate)

Wioska Malgrate

Bardzo często przy zwiedzaniu takich miejsc zastanawiam się jak wyglądało tu życia w tamtych czasach. Jak wyglądały komnaty na zamku? Jak wyglądały drogi? Gdy przysiadłam na placu przed zamkiem i przymknęłam oczy, udało mi się to wszystko wyobrazić.... 

Zamek Malgrate jest otwarty codziennie  9-13 i 15-18. Wstęp kosztował nas 2 euro od osoby . Obecny czas jest pod znakiem wirusa, więc wiadomo wejście w maseczce. Zwiedzających było z tegoż powodu bardzo mało i chyba dlatego pani pozwoliła nam wejść z psem.

W okolicy jest kilka zamków należących do rodziny Malaspina. Z czasem postaram się zwiedzić je wszystkie i opisać. Część z nich obecnie jest w rękach prywatnych i możliwość zwiedzania jest tylko kilka dni w roku. 

Jeśli kiedyś będziecie w okolicy to naprawdę warto zwiedzić ten zamek i oczywiście wioskę Malgrate.


13 komentarzy:

 1. Lubię zwiedzać stare zamki, co zresztą widać po moich wpisach na blogu poświęconym podróżom. Im starsza ruina tym lepiej hi hi:) Chyba byłoby mi przyjemnie mieszkać w pobliżu jednego z nich, tak jak Wy. Urocze te kamienne uliczki we wsi. Mam nadzieję, że w Waszym domu dobrze Wam się mieszka.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo znana rodzina Malaspina. W Ascoli też mają swoją rezydencję. Bylam nawet w środku bo znajomy V. ma tam pracownię artystyczną. Prawie rok do spaceru do takiej atrakcji. Rzeczywiscie byłaś zajęta Najwazniejsze ze masz zamek o rzut beretem. Z czasem zobaczysz wszystko dookoła . Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię zwiedzać wszelkie zamki i zamczyska, a w ruinach siedzieć godzinami.
  Zwiedzałam kilka zamków z wizualizacją i było to niesamowite słyszeć głosy, rozmowy, widzieć, co się działo na zamku w dawnych czasach.Zazdroszczę,że masz taki zamek obok siebie. Przyjemny spacer i historia zamku.
  Pozdrawiam :-)
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie mieszkać w takim miejscu, gdzie historia ociera się o współczesność, a na spacer z psem zamiast po asfalcie i betonie można pójść do takiego miejsca - inspirujące!

  OdpowiedzUsuń
 5. Aniu ten zamek z góry przypomina mi troszke San Gimignano i Voltere :) nawet Voltere bardziej. Są tam miejsca bliźniaczo podobne do tego co nam polazlas :) fajny spacer i fajne regiony macie w okolicy. Miejsce zapisane może będzie okazja je zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne miejsce :) fajnie, że wpuścili Was z psem. A tak bardzo prywatnie to chciałabym mieć jeden z takich zamków :D fajny mieliście spacer połączony ze zwiedzaniem :) życzę wielu takich :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubimy chodzić po zamkach, czasem tak jest, że mamy coś pod nosem a szukamy gdzieś daleko ;-)Marzy mi się podróż do Włoch, ale przez tą pandemie to nawet nie wiem kiedy gdzieś dalej wyjedziemy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię takie miejsca, wyobraźnia zaczyna działać :))) Dziękuję za piękną wycieczkę :)
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy zamek. Często najpóźniej poznajemy to co mamy najbliżej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne, pełne uroku miejsce. Bardzo dawno nie byłam we Włoszech, a kusi mnie powrót w kilka miejsc, które bardzo miło wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kocham zwiedzać zamki. Nie dość, że mnie to uspokaja to jeszcze fascynuje, jak oni tam mieszkali ? Bez centralnego, lodówki, pralki.. jak sobie radzili zimą, z oknami bez szyb ? Coś wspaniałego

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam zwiedzać stare zamki i poznawać ich historie! Ruiny tego typu mają swój niesamowity urok, który bardzo do mnie przemawia <3

  OdpowiedzUsuń
 13. To tylko pozazdrościć takiego sąsiedztwa. Piękna okolica. Musisz w takim razie wszystko pozwiedzać w okolicy ☺️

  OdpowiedzUsuń